ANNUAL AWARDS
FOOTBALL - 2023
SENIOR
MICHAEL THOMPSON MEDAL (B&F):
John McIntyre
RUNNER UP: Billy Andrew
COACHES AWARD: Ben Mulvahil
MOST CONSISTENT: Ben Crombie
BREAKOUT PLAYER: Ross Symonds
RESERVES
BEST AND FAIREST: Mitch Hoare
RUNNER UP: Ryan Hole
MOST IMPROVED: Sam Brunt
MOST DETERMINED: Will Jozipovic
MOST COURAGEOUS: Ben Williams
U18
BEST AND FAIREST: Jesse Stapleton
RUNNER UP: Luke Barry
COACHES AWARD: Jack Tregenza
MOST IMPROVED: Harry Watson
MR. RELIABLE: Cooper Hudson
U14
BEST AND FAIREST: Hudson O'Leary
RUNNER UP: Hunter Wright
MOST DETERMINED: Tex Buckingham
MOST VALUABLE: Angus Baker
MOST CONSISTENT: Noah Winterton
NETBALL - 2023
A GRADE
BEST AND FAIREST: Stephanie Boyce
RUNNER UP: Claudia Cook
COACHES AWARD: Jenelle Baker
COACHES AWARD: Shannon Pietsch
COACHES AWARD: Molly Neeson
B GRADE
BEST AND FAIREST: Gabi Johnston
RUNNER UP: Sarah McInnes
COACHES AWARD: Courtney Harding
COACHES AWARD: Sarah McInnes
COACHES AWARD: Jade Telfer
C GRADE
BEST AND FAIREST: Inez Vincent
RUNNER UP: Dani Camden
COACHES AWARD: Beth Peel
MOST CONSISTENT: Jacinta Learey
MOST VALUABLE PLAYER: Dani Camden
D GRADE
BEST AND FAIREST: Amy O'Neill
RUNNER UP: Elizabeth Andrews
COACHES AWARD: Kellyanne Sheahan
PLAYERS PLAYER: Amy O'Neill
MOST CONSISTENT: Brooke O'Leary
U19
BEST AND FAIREST: Sophie Doherty
RUNNER UP: Ruby Scott
PLAYERS PLAYER: Charlotte Schackell
MOST VALUABLE: Georgie Willson
U17
BEST AND FAIREST: Tayah Kahle
RUNNER UP: Georgie Doherty
PLAYERS PLAYER: Frankie Willson
MOST CONSISTENT: Erin Healey
U15:
BEST AND FAIREST: Jasmine Creeley
RUNNER UP: Georgie Willson
MOST CONSISTENT: Claudie Seaman
MOST IMPROVED: Mikayla Ferguson
U15 GOLD
BEST AND FAIREST: Lila Miles and Charli Hill
COACHES AWARD: Madeline Orr
MOST CONSISTENT: Arliah Webb
U13
BEST AND FAIREST: Lila Miles
MOST VALUABLE: Tilly Buckingham
MOST CONSISTENT: Nash O'Leary
MOST IMPROVED: Max Dillon
CLUB AWARDS - 2023
BEST CLUBMAN: Nathan McLaren
BEST CLUB WOMAN: Claudia Cook
BEST JUNIOR CLUBPERSON: Ben Gellie
MOST EXEMPLARY PLAYER (JAMESON AWARD): Aimee Lefoe
GREG TREBILCOCK - STRENGTH, COURAGE, BRAVERY AND RESILIENCE AWARD: Ash Cushion
MERYL INDERBERG AWARD FOR THE MOST OUTSTANDING JUNIOR: Alby LeDuc
LEAGUE AWARDS - 2023
U17 Netball Premiers
U15 Netball Premiers
Reserves Football Runners Up
A-Grade Netball Runners Up
Football Team of the Year: John McIntyre
Netball Team of the Year: Claudia Cook, Steph Boyce and Dolly Cottrill
Netball Rookie of the Year: Sylvie Jarvis
B-Grade Netball: Sarah McInnes B&F Runner Up
U17 Netball: Georgie Doherty Runner Up B&F, Leading goal shooter
U15 Netball: Jasmine Creeley B&F, Leading Goal Shooter
U15 Gold Netball: Lila Miles B&F
U13 Netball: Mikayla Ferguson B&F Runner Up
U18 Football: Luke Barry B&F, Jesse Stapleton 3rd place B&F
EGFNC CLUB HONOUR BOARD
HALL OF FAME
William Lumsden
Neville Whitley
Kevin O'Leary
LEGENDS
CLUB LEGENDS
George Vessey
Ron Pike
William Chadwick
Des Foote
Neville Whitley
Geoff McLure
Ron Greenwood
Bernie Hemley
Noel Pritchard
Scott Elliot
Con Sheahan
Ian Gray
Kevin O'Leary
Mrs. Christine O'Leary
Ron Drew
Keith Jameson
Mrs. Meryl Inderberg
Lennie Inderberg
David Mewett
Michael O'Leary
Gail Ferguson
FOOTBALL/NETBALL LEGENDS
Arthur Trevaskis
Ron Brew
Max Rowbottom
Jack Thompson
William Lumsden
John Carlon
Keith Sullivan
Anthony Turner
Alan Rundle
Andrew Ruiter
David Peters
Samantha Rundle
Rebecca Hale
SENIOR FOOTBALL B&F
1963 Roy Wandin
1964 Roger Marsden
1965 Graham Drake
1966 Robert Hetherington
1967 Garry Carlon
1968 Ray Fox
1969 Grant Wolfenden
1970 Peter Carlon
1971 Grant Wolfenden
1972 John Carlon
1973 Roger Marsden
1974 Ricky Stewart
1975 Grant Wolfenden
1976 Murray Jennings
1977 Keith Sullivan
1978 Keith Sullivan
1979 Keith Sullivan
1980 John Carlon
1981 Ron Jessop
1982 Mick Hammond
1983 Chris Smith
1984 Chris Smith
1985 Mick Kelly
1986 David Cairns
1987 Maryin Szponar & Mark Cairns
1988 Roger Cantwell
1989 Brendan Pitt
1990 Allan Rundle
1991 Allan Rundle
1992 Allan Rundle
1993 Michael O'Leary
1994 Peter Lange
1995 Andrew Ruiter
1996 Peter Lange
1997 Andrew Ruiter
1998 Andrew Ruiter
1999 Damien Williams
2000 Andrew Ruiter
2001 Andrew Hill
2002 Duncan Miles
2003 Luke McLean
2004 Robert Chamberlain
2005 Duncan Miles
2006 John Sinclair
2007 Ryan Coy
2008 Adam Skrobalak
2009 Ryan Closter
2010 Kiel Robertson
2011 Jeremy Power
2012 Jesse Mawson
2012 Ricky O'Toole
Michael Thompson Medal
2013 Alan Johnson
2014 Josh Rees
2015 Ben Bolton
2016 Ben Bolton
2017 Ruben Vesikuru
2018 John McIntyre
2019 Tim McLennan
2021 John McIntyre
2022 Tim McLennan
2023 John McIntyre
A-GRADE NETBALL B&F
2002 Samantha Rundle
2003 Rebecca Maher
2004 Rebecca Maher
2005 Rebecca Maher
2006 Rebecca Maher
2007 Megan Renouf
2008 Amy Hardiman
2009 Amy Dervusoski
2009 Peta Kenny
2010 Rebecca Maher
2011 Rebecca Maher
2012 Kate Schippers
2013 Keisha Guilmartin
2014 Taylor Schram
2014 Sarah Ferguson
2015 Simone Langenhuizen
2016 Nikki Everest
2017 Megan Cartwright
2018 Claudia Cook
2019 Claudia Cook
2021 Ashleigh Cushion
2022 Claudia Cook
2023 Stephanie Boyce
LIFE MEMBERS
Robert Agg
Shane Bailey
Kevin Beardsell
Bert Beardsell
Ross Bell
Glen Bow
Geoff Bradley
Jim Carlon
John Carlon
Troy Craig
N Culliver
Alf Della Monica
John Direen
Ron Drew
Rob Evans
Mrs. Gail Ferguson
Mick Foote
Peter Fulton
Chris Gemmil
Ian Gray
Ron Greenwood
Phil Grinter
Harold Haywood
Bernie Hemley
Lou Hussin
Aaron Hyatt
Mrs. Meryl Inderberg
Lennie Inderberg
Keith Jameson
Mrs. Sharon Jameson
Allan Jones
J Keane
Bob Leeson
Bill Lumsden
Dom Malaspina
Vince Manganelli
Geoff McCallum
Terry McCormack
Geoff McLure
Dave Mewett
Mrs. Maree Mewett
Dennis Moorfoot
Bruce Neivandt
Mrs. Christine O'Leary
Michael O'Leary
Kevin O'Leary
Sean O'Leary
Mrs. Brooke O'Leary
Michael O'Leary Snr
J O'Neill
David Peters
Brendan Pitt
Noel Pritchard
Keith Pritchard
I Richardson
M Rowbottom
Daryl Rowbottom
Robert Ruiter
Andrew Ruiter
Mrs. Margaret Rundle
Ricki Rundle
Alan Rundle
Ms. Samantha Rundle
Con Sheahan
Trevor Smith
John Stefanovski
Gary Stevenson
Maurice Stevenson
Mrs. Gwen Stokes
Mick Stokes
B Stokes
N Syers
Keith Sullivan
Gary Sutton
Mrs. Sharon Thompson
Graeme Thompson
J Thompson
Michael Thompson
Arthur Travaskis
R Trezise
Anthony Turner
G Verssey
Dean Watson
Gary Webb
R Wheeler
Neville Whitley
Mitch Whitley
Mrs. Lorraine Whitley
L Woodburgers
PREMIERSHIPS
FOOTBALL
YEAR GRADE COACH
2022 Reserves Craig (Doc) Carey and Maurice Stevenson
2019 Reserves Craig (Doc) Carey
2011 Reserves Daryl Rowbottom
2009 Seniors Adam Skrobalak
2002 Reserves Shane Bailey
1999 Reserves David Vanderpol
1993 Seniors Mick Thompson
1992 Reserves Bert Van Baar
1989 Reserves Kevin O'Leary
1987 Reserves Kevin O'Leary
Premiers and Champions
1974 Reserves Peter Manorek
1973 Seniors Glen Bow
1970 Seniors Laurie Foley
1966 Reserves William Lumsden
1948 Seniors
1947 Seniors
1946 Seniors
1940 Seniors
1937 Seniors
1934 Seniors
1933 Seniors
1920 Seniors
1919 Seniors
1912 Seniors
1911 Seniors
1910 Seniors
1908 Seniors
1907 Seniors
1905 Seniors
1904 Seniors
1903 Seniors
1902 Seniors
1895 Seniors
1893 Seniors
NETBALL
YEAR GRADE COACH
2022 A Grade Justine Radford and Dave Boyce
2019 B Grade Justine Radford and Dave Boyce
2010 D Grade Karen Rowbottom
2009 D Grade Karen Rowbottom